صورتگر چین

نوشته های یک دانشجوی دکتری در کشور چین

چگونه در چین غذا بخوریم؟

اگر تا به حال به چین سفر نکرده اید و نمی خواهید سفر کنید،که خوش به حالتان اما اگر مجبورید سفر کنید حتما توصیه های ایمنی را در مورد غذا جدی بگیرید. احتمالا خبرهای ناخوشایندی در مورد غذاهای چینی دریافت کرده اید: سگ سوسک،موش،کرم رتیل و عقرب. دراین زمینه میتوانم حامل خبرهای خوبی باشم. غذاهایی که ذکرشان رفت به طورعادی یافت نمی شوند. منظورم این است که در رستورانهای معمولی سرو نمیشود و آدمهای معمولی از این غذاها نمیخورند. اگرچه در جشن های خاص ( به طور مثال در یک فستیوال غذا که به مدت دو روز در هانگجو برگزار شد) میتوان این نوع غذاها را پیدا کرد.(من حتی چمن سرخ شده هم دیدم!).با این حال بهتر است زیاد در مورد خوردن غذاهای چینی خوشحال نشوید و ادامه مطلب را بخوانید.

مراحل غذا خوردن در چین: 1-هفته اول: شما نمی توانید حتی وارد رستوران شوید. فکر نکنید شوخی میکنم. واقعا حتی نمیتوانید ازکنار غذا خوری ها عبور کنید. در روزهای اول بوی عجیب و زننده ای را در همه جای شهر علی الخصوص غذا خوریها  احساس میکنید. 2-هفته دوم: شما وارد رستوران می شوید اما نمیتوانید غذا خوردن چینی ها را تحمل کنید. احتمالا از دیدن تعدد صحنه های شنیع! متعجب میشوید. 3-هفته سوم: در بهترین حالت یک هفته  طول میکشد که بتوانید با chopstick غذا بخورید.4- هفته چهارم به بعد: کم کم هم به بو هم به چینی های دور و برتان عادت کرده اید. حالا نوبت آن است که یکی یکی غذاها را امتحان کنید. طبق یافته های دانشمندان احتمال وجود غذایی که شما از خوردنش لذت ببرید چیزی کمتر از صفر است و احتمال یافتن غذایی که بتوانید بخورید چیزی در حدود 10%. به هر حال ناامید نشوید و هر روز غذاهای جدید و جدیدتری را امتحان کنید! به ما گفته اند در ناامید بسی امید هست . لابد هست!

نحوه غذا خوردن به سبک چینی: اگر دوست دارید همرنگ جماعت شوید و فرهنگ غنی و چند هزار ساله چینی غذا بخورید من توصیه ساده ای برایتان دارم:."هر عملی را که در فرهنگ ما هنگام غذا خوردن بی ادبانه فرض میشود انجام دهید!". مهمترین این آداب عبارتند از: 1- با صدا غذا خوردن: باید صدای ملچ ملوچ غذا خوردنتان.به طور کامل شنیده شود و ترجیحا دیگران ته حلقتان را ملاحظه کنند! نکته دیگری که من کشف کرده ام این است که هر غذایی صدای مخصوص به خودش را دارد. مثلا وقتی مرغ میخورید  با وقتی که مرغابی میخورید باید صدای متفاوتی در بیاورید. 2-تف کردن: اگر در غذایتان استخوان یا چیزی هست که میخواهید از دهانتان در بیاورید بجای آنکه دستتان را جلوی دهانتان نگه دارید و با دست دیگر جوری که کسی نبیند آن را دربیاورید، خیلی راحت آن را روی  میز کنار بشقابتان تف کنید!. این منظره خصوصا هنگام خوردن ماهی بسیار تماشایی است! 3-حرف زدن: سر غذا تا جایی که میشود حرف بزنید. هر چقدرهم که میتوانید بلندتر و گوشخراش تر!( اصولا صحبت کردن درچین نیازمند یک پست جداگانه است!) 4-استفاده از دست: هر جا که دوست داشتید میتوانید از دستتان کمک بگیرید. اگر دید با دو دستتان کارتان راه نمی افتد استفاده کردن از پا نیز جایزاست. 5-آروغ زدن: آروغ زدن اشکالی ندارد. البته رسم نیست که حتما آروغ بزنید. ولی اگر دلتان خواست و هوس کردید. بزنید 6-شوخی خرکی کردن: منتظر هر جور شوخی بی مزه ای باشید. مثلا اگر عین بچه آدم دارید غذایتان را میخورید یکی لیوان آبجویش را خالی کرد روی سرتان شما باید فقط بخندید. 7- سیگار کشیدن: اصولا سیگارکشیدن یک رسم حیاتی در چین محسوب میشود. خصوصا رسم است که وقتی در جمع هستید و دور هم نشسته اید دیگران را هم در دود سیگارتان شریک کنید. 8- حمله کردن: اگر در بشقاب دوستتان چیز جالبی دیدید میتوانید حمله ور شوید.

پانوشت: اگر با این اوصاف از خوردن غذاهای چینی منصرف شدید به شما تبریک میگویم. رستوران های معروف دنیا مثل مک دونالد، KFC، پتزا هات، کینگ برگر  و امثال اینها در چین زیاد است. میتوانید به آنجا بروید و از خوردن غذایتان لذت ببرید.

پانوشت 2: از هفته هشتم به بعد همه چیز برایتان عادی می شود. یادم میاید اولین باری که با دوستان چینی ام رفته بودم رستوران به اندازه ای از غذا خوردن آن ها ناراحت شده بودم که نزدیک بود بزنم توی گوش یکی از چینی ها!. اما دیروز که با همانها رفته بودم رستوران هیچ چیزی من را ناراحت نمیکرد. نه غذاها نه رفتار چینی ها.

تا بعد

+ نوشته شده در  سه شنبه چهاردهم آبان ۱۳۸۷ساعت 9:49  توسط صورتگر چین  |